Education & Knowledge
  • 1st place and 3rd place winner of the 12th ITS National Architect Competition 2015 at Surabaya represented by Students of the Faculty of Engineering (Luthfi Yuta and Gratio Ray).
  • 1st place and 3rd place winner of the ITI Business Plan Competition 2016 at Banten represented by Students of the Faculty of Engineering (Faradina Anisa, Rifqi Hibatul, Tasya Novindra Tiara, Jessica, Sherly and Christina Paramithasari).
  • Best Creative of Asiagraph Reallussion Award 2015 at Taoyuan, Taiwan represented by students of the Faculty of Visual Art & Design
  • Best Bedroom Design of The Perfect Home Competition at JCC Senayan, Jakarta represented by students of the Faculty of Visual Art & Design.
  • 2nd place winner of the 1st Jakarta in Motion Competition at Taman Anggrek Mall, Jakarta represented by Student of the Faculty of Visual Art & Design (Livia Natalie).
  • 2nd place winner of the 6th Business Law Competition in Legal Opinion Category represented by Student of the Faculty of Law (Caroline Ignes Tando).
  • 1st place winner of Capital Market Law Quiz in Faculty of Law, University of Indonesia represented by students of the Faculty of Law (Anthony Adiputra and Marvin Febrian)
  • 3rd Place winner of the National Moot Court Competition 2016 at Gadjah Mada University, Yogyakarta represented by students of the Faculty of Law
  • 3rd Place Moot Court Competition at the National Level Civil Bulaksumur MCC Faculty represented students of the Faculty of Law 
  • Runner Up of Amsa Xtradisionary Professional Action and Debate Competition 2012 represented students of the Faculty of Medicine (Rio Alexandro)
  • 1st place winner of Indonesian National PreConference Competition 2013 for 26 east Asian Medical Students’ Conference 2013 Japan represented students of the Faculty of Medicine (Schoollaus Daleru
  • 1st place winner of 3 News Presenting Competition 2013 Turning Words Into Action represented by students of the Faculty of Communication Sciences (Dennis Reinhard
  • 1st place winner of Tarumanagara Business Plan Competition 2015 represented by Faculty of Economics (Claudia Gita, Valeri Soedarma and Dixon Cesarean) 
  • 3rd place winner of Tarumanagara Business Case Competition 2015 represented by Faculty of Economics (Widya Octaviani, Rita Amelinda and Tivani Oscar) 
  • 1st place winner Basic Management Quiz XI in Faculty of Economics UNTAR represented by students of the Faculty of Economics
  • 2nd place winner of Culinary Category in KRENOV FAIR 2014 represented by students of the Faculty of Economics (Vinz ICG and ChurrOats)
  • 1st place winner of Leadership Club Challenge 2014 in Surabaya University  represented by students of the Faculty of Economics (Milka Veronika, Meyliana Susanto and Edwind Kustiawan)
  • 1st place winner of Management Competition 2013 and 3rd place winner of Management Competition 2014 in Mercu Buana University represented by students of the Faculty of Economics
  • 1st place winner of Management Competition 2015 in Mercu Buana University represented by students of the Faculty of Economics (Freska Florensia, Olivia Wijaya and Kevin Kurniadi)
  • 1st place winner of National Risk Management Competition 2013 represented by students of the Faculty of Economics (Alvinnata Santoso, Billy Willian and Prayogo Indrayang)
  • 2nd place winner of National Risk Management Competition 2014 represented by students of the Faculty of Economics (Halim Rusli, Metta Desianti Yunus and Suyana Tantri)
  • 2nd and 3rd place winner of IMMANTA Stock Exchange Simulation 2015 represented by Faculty of Economics
  • 2nd place winner of Accounting Olympiad 2014 represented by Faculty of Economics (Yanis Aurelia, Adrian Hartanto and Robin)
  • 2nd place winner of CPA Australia Accounting Competition 2016 at LIPI Jakarta represented by Faculty of Economics
  • 1st, 2nd and 3rd place winner of VI Accounting Competition at National Polytechnic of Bali represented by Faculty of Economics
  • 1st and 2nd place winner of Maranatha Accounting Ceremony Competition 2016 represented by Faculty of Economics (Eriva Anggreani, Jessica Stefany, Christian, Pieter Jingga, Airin Novianti and Clara Clarissa)
  • 1st place winner of Maranatha Accounting Competition for Charity 2015 represented by Faculty of Economics
  • 1st place and 3rd place winners of PNB Accounting Competition 2015 represented by Faculty of Economics
  • 1st place winner of Accounting Festival 2015 represented by Faculty of Economics
  • 1st place winner of Airlangga National Accounting Competition 2015 represented by Faculty of Economics (Nathania, Aditya Jessika and Zevy Hutami)


Talent & Interest
  • 1st place Winner of Jogja Magic Award 2016 in Close Up Category represented by Teby Winsen
  • 1st place Winner of Halu Oleo University Badminton Championship 2015 in Men Single Category.
  • 1st place Winner of KOFESSE STIKS Tarakanita Badminton Championship represented by Nico Hendrawan and Yohanes Arie (Men Double).
  • 1st place Winner of Moestopo Badminton Competition (Moescular) 2016 represented by Yohanes Arie and Aska Yosuki (Men Double).
  • 3rd place Winner of BINUS Badminton Competition 2016 represented by Men Single and Men Team Category.
  • 1st place Winner of Prasetiya Mulya Olympics 2015 represented by UNTAR Futsal team.
  • 1st place Winner of The Reog University Jujitsu Championship 2016 at Ponorogo represented by Rendy Ryandi (C-Category).
  • 1st place Winner of KMI Ishikawa Soetopo Open Jujitsu Championship 2016 at Bontang represented by Willy (E-Category) and Team UNTAR (C-Category).
  • 1st place Winner of Open Jujitsu Championship 2015 Jakarta represented by Willy (C-Category) and Golden Mandala (A-Category).
  • 1st place and 3rd place Winner of Airlangga GI Grappling Championship 2015 represented by Willy (C-Category) and Marina (B-Category).
  • 2nd place Winner of Sandro Ganesha Cup 2016 at AEON Mall Banten represented by Yola Wietanto Oey (52kg-Category).
  • 1st place Winner of The Kick Indonesia Taekwondo Tournament 2015 represented by Alfindra Sepalawandika (Kyoryugi Men Senior Category)
  • 1st place Winner of Second Eljee Taekwondo Championship 2015 represented by Gibson (Men Category) and Indri Kusumawati (Women Category).
  • 3rd place Winner of STMIK Jakarta ST&K and Gunadharma University Taekwondo Championship represented by Fenny.
  • 1st place winner of National Robotic Competition Region 2 in Fire Fighter Category represented by Faculty of Engineering students (Team KiTa)
  • 1st place Winner of EShark National Karting Championship 2015 in Gearbox Category represented by UNTAR’s Mechanical Engineering Racing Team (Hansel Hendrata).
  • 2nd place Winner of Kopertis III Choir Competition 2015 represented by PSUT.
  • 3rd place Winner of ITB International Choir Competition 2015 in Free Category represented by PSUT.
  • 3rd place Winner of Bina Nusantara BEE Cup 2015 represented by male basketball team.
  • 3rd place Winner of Abaschamp 2015 Basketball Competition represented by female basketball team.
  • 3rd place Winner of IBS (basketball) Super Cup IV Jakarta Indonesia Banking School, for both male & female basketball teams. 
  • 1st place Winner of LIBAMA Prov. Jakarta, for both male & female basketball teams 
  • 2nd place Winner of  PON XVIII in 2012 represented by a student of Faculty of Law (Judge Frances)
  • 3rd place Winner of Judo Championships, Governor Cup, Prov Jakarta represented by a student of Industrial Engineering (Haryadi) 
  • 1st place Winner of National Paralympic Week XIV in 2012, represented by a student of the Faculty of Art and Design (Renald Riady)
  • 1st place Winner of  Newscasting: The 2013 Asian English Olympics, represented by a student of the Faculty of Communication Sciences (Dennis Reinhard

UNTAR Links